Prof. Dr. Selim YAZICI

Personal Website

Uluslararası İşletmecilik

Koreli Hyundai, i20 üretimini Türkiye’ye verdi, Çeklerden rövanşı aldık

Küçük sınıftaki yeni modeli i20’nin üretimini Avrupa’ya kaydırmak isteyen, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti arasında seçim yapmaya çalışan Koreli Hyundai, kararını Türkiye lehine verdi.

Bu kararda Türkiye’nin ilk 7 ayda krize rağmen Hyundai satışında dünyada pazar payını en fazla artıran ülke olması rol oynadı. i20 üretiminin Türkiye’ye verilmesiyle birlikte 2 yıl önce 1.2 milyar Euro’luk yatırımı kaptırdığımız Çek Cumhuriyeti’nden de rövanşı almış olduk.

CEO sinyali vermişti

Geçen hafta i20 üretimine Türkiye’nin yakın olduğu sinyalini veren Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Kwang-Heum Um, Türkiye’nin ilk 7 ayda tüm dünyada en fazla büyüyen ülke olduğunu belirterek, “Bu bizim Hyundai dünyasında daha fazla söz sahibi olmamızı sağladı. Merkeze ‘i20 modelinin üretimini bize verin, Türkiye’de ürettiğimiz Matrix’in yerine geçecek yeni modeli Çek Cumhuriyeti’nde üretin’ talebinde bulunduk. 2 hafta içinde karar verilecek. Şansımız çok yüksek” açıklamasını yapmıştı. Um’un bu açıklamasının ardından Hyundai’nin kararını Türkiye lehine verdiği belli oldu. Hyundai Assan, i20 üretiminin detaylarını eylül ayı başında duyuracak.

75 milyon dolar yatırım

Hyundai’nin Avrupa pazarını düşünerek geliştirdiği küçük sınıftaki yeni modeli i20, şu anda sadece Hindistan’da üretiliyor. Ancak, Hyundai bu modeli uzun süredir Avrupa’da da üretmek için çalışmalar yapıyor. Bunun için Avrupa’da iki fabrikası bulunuyor. Biri Türkiye’de diğer ise Çek Cumhuriyeti. Hyundai’nin İzmit fabrikası 3 vardiyayla 125 bin adetlik kapasiteye ulaşıyor. Hyundai Assan Başkanı Um, 75 milyon dolarlık ek yatırımla i20’nin Türkiye’de üretebileceklerini açıklamıştı. Halihazırda, Accent ve Matrix’i üreten Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında yıl sonunda Matrix üretimi sona erecek. Matrix’in ardından i20 üretimi İzmit’te devreye girerken, Matrix’in yerine geçecek yeni model ise Çek Cumhuriyeti’nde üretilecek.

 

Kaynak: Hürriyet, 24.08.2009, http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12334238.asp