Prof. Dr. Selim YAZICI

Personal Website

Uluslararası İşletmecilik

Hyundai i20'yi Türkiye'de üretecek

Hyundai Assan Başkanı Kwang-Heum Um, ”B segmentindeki başarılı aracımız i20’yi 2010 yılı Mayıs ayından itibaren İzmit fabrikamızda üretmeye başlayacağız” dedi.  

Hyundai Assan Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Kwang-Heum Um, Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Hyundai’nin son yıllarda kalite ve müşteri memnuniyeti konusunda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve Türkiye’de binek otomobil pazarında ”Türkiye’nin en çok tercih edilen markası” olduğunu belirtti.

Hyundai’nin, Türkiye ve tüm dünya için hazırladığı halk otomobilleri kadar üst segmentlerdeki araçlarıyla da fazlasıyla bilinen ve tercih edilen bir marka olduğunu dile getiren Um, şunları kaydetti:

”Fabrikamızın ilk üretime başladığı tarih olan 1997’den bu yana ürettiğimiz Accent modelimizin en yeni nesli olan Accent Era’nın ‘2009’da Türkiye’nin en çok satılan aracı’ unvanını alması, ‘Türkiye’nin otomobili’ olduğunu bir kez daha gözler önüne sermesi, bizim göğsümüzü kabartıyor.

Fabrikamızda ürettiğimiz diğer yerli modelimiz olan Matrix de ait olduğu MPV segmentinin en çok tercih edilen aracı… Ayrıca ithal ettiğimiz araçlarda Hyundai’nin başarısını ortaya koyuyor. Getz modelimiz B segmentinin en çok satılan aracı ve i20 ile birlikte Hyundai’nin bu segmentteki liderliğini perçinliyor. i10 modelimiz de aynı şekilde A segmentinde uzak ara birinciliği elinde bulunduruyor.”

DENİZAŞIRI ÜLKELERDEKİ İLK FABRİKA
Um, bu önemli segmentlerde sürekli elde ettikleri başarıları ve yeni satışa sundukları Genesis gibi üst segment araçları sayesinde Hyundai’nin artık en kaliteli markalardan biri olarak kabul edilmeye başlandığını ifade etti.

İzmit fabrikasının, Hyundai’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk fabrika olduğunu hatırlatan Um, Türkiye’de fabrika kurmanın şu ana kadar aldıkları ”en iyi kararlardan” biri olduğunu belirtti.

Um, kriz zamanlarında bile Hyundai olarak Türkiye’deki yatırımlarına ara vermediklerini ve yeni araçları hatlarına alarak üretim rakamlarını artırdıklarını anlatarak, Hyundai Motor Company olarak Türkiye’ye ve Türkiye pazarının potansiyeline hep güvendiklerini, yeni bir aracı üretim hattına alırken Türkiye pazarını ve Türk tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerini her zaman öncelikli olarak değerlendirdiklerini söyledi.

”B segmentindeki başarılı aracımız i20’yi 2010 yılı Mayıs ayından itibaren İzmit fabrikamızda üretmeye başlayacağız” diyen Um, Avrupalı tüketici için Avrupa’da hazırlanan bir araç olan i20’nin beş kapılı versiyonlarını tüm Avrupa’ya Türkiye’den ihraç edeceklerini bildirdi.

YILDA 80 BİN ADET ÜRETİLECEK
Hyundai Assan Başkanı ve Üst Yöneticisi Kwang-Heum Um, Hyundai i20’nin ilk etaptaki üretim rakamının yılda 80 bin adet olacağını ve bu rakamın büyük bölümünün Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini anlatarak, Türkiye’yeen az 1 milyar lira karşılığı ihracat girdisi kazandıracaklarını vurguladı.

Türkiye’ye ilk günden bu yana 500 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirdiklerini ve i20’nin üretimiyle birlikte 75 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını dile getiren Um, i20’nin üretimiyle birlikte 500 kişilik ek istihdam yaratıp, dolaylı yoldan sağladıkları iş hacmini de 5 bin kişiye çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

Um, i20’nin üretimi sayesinde yıllık üretim hacminin de 100 bin adet seviyesine ulaşacağını belirterek, ”Türkiye’de B segmenti satışları binek araçlar arasında yüzde 20’lik paya sahip ve Hyundai i20’nin de aynen Accent Era modelimiz gibi Türkiye’nin en çok tercih edilen modellerinden biri olacağına inanıyorum” dedi.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da, ilk etapta yılda 80 bin adet üretilecek olan Hyundai i20 sayesinde, şu anda Accent Era ve Matrix modellerinin üretimi gerçekleştirilen İzmit fabrikasının mevcut yıllık üretim hacminin de 100 bin adete ulaşacağını söyledi.

80 bin adet üretilecek i20’nin 10 bin adetinin iç piyasaya sunulacağını, diğerinin ihraç edileceğini anlatan Kibar, i20’nin Türkiye’de üretilmesiyle Accent üretiminde bir miktar düşüş olabileceğini, ancak Accent modelinin üretimine devam edeceklerini belirtti.

Verilen bilgiye göre, Türkiye otomobil pazarında Hyundai i20’nin yer aldığı B segmenti, ilk 7 aydaki toplam binek otomobil satışlarının yüzde 20’lik bölümünü oluşturdu.

Hyundai’nin, Getz ve i20 modellerinin, satışlarıyla B segmentinde yüzde 18 paya sahip ve ”lider” durumda durduğu belirtildi.

 

Kaymak: http://www.ntvmsnbc.com/id/24996761/, 02.09.2009